Motor?

29 Aralık 2010 · by Kirman · Beril Abla

Google vb. arama motorlarında arama yaparken eğer anahtar kelimeleri iyi seçersek ve bazı püf noktalarına dikkat edersek zaman kaybı ve gereksiz bilgilerden kurtuluruz.


Örnek:

Aranılan bilgi tek kelimeden oluşmayıp, bir tamlamadan oluşuyorsa, örneğin normal fay

???????????????

 

yazım: normal fay

Arama motoru normal ve fay kelimeleri beraber arar. en üstte normal ve fay kelimelerinin beraber/yanyana bulunduğu sayfaları listeler. Ancak aşağıya doğru içinde normal veya fay geçen sayfaları listelemeye başlar ki bu arama kriterleri sizin için çoğunlukla uygun değildir. Örneğin ‘normal regresyon’ barındıran sayfalar da listelenir. Veya benzeri şekilde ‘ters fay‘ sayfaları görüntülenir, bu da normal fay arayan birisi için uygun olamayabilir.

???????????????

yazım: “normal fay”

Yukarıda anlatılan sebepten dolayı eğer tamlama olarak ‘normal fay‘ aranıyorsa, bu sefer yanyana aranması istenen kelimeler tırnak (” “) içerisinde yazılır. Bu durumda sadece ‘normal fay‘ tamlamasının geçtiği sayfalar listelenir. İçinde sadece ‘normal’ veya sadece ‘fay’ geçen sayfalar elenir.

???????????????

yazım: “normal fay” +türkiye +ankara

Bu aramada içinde tamlama olarak ‘normal fay‘ ve ilave olarak ‘türkiye‘ ve ‘ankara‘ kelimeleri geçen sayfalar listelenir.

???????????????

yazım: “normal fay” +türkiye -ankara

Bu aramada içinde tamlama olarak ‘normal fay‘ ve ilave olarak ‘türkiye‘ kelimesi geçen sayfalar listelenir; içinde ‘ankara‘ kelimesi geçen sayfalar listelenmez.

???????????????

yazım: “normal fay” türkiye OR anadolu

Bu aramada içinde tamlama olarak ‘normal fay‘ ve ilave olarak ‘türkiyeVEYAankara‘ kelimesi geçen sayfalar listelenir. Listenin başında doğal olarak ‘türkiye’ ve ‘ankara’ beraber geçen sayfalar görüntülenir (eğer ikisi birarada varsa), daha sonra içinde ‘ankara’ veya ‘türkiye’ geçen (ikisinden herhangi birisi) sayfalar listelenir.

Yukarıda özetlemeye çalıştığım şekilde, değişik kombinasyonlar kullanılarak (tamlamaları tırnak içinde yazmak, istenmeyen kelimeleri eksi ( -) işareti ile belirtmek gibi) arama sonuçları istenilen şekilde filtrelenir. Örnekler çoğaltılabilir, ihtiyacınıza göre anahtar kelimeleri arttırıp, kombinasyonları çeşitlendirebilirsiniz.


SADECE BİLİMSEL ve TEKNİK ARAMA

Genelde arama yaparken Google, Yahoo, Liversearch benzeri çok bilindik arama motorlarını kullanırız. Şahsen benim favorim Google olmakla beraber, özellikle bilimsel veya teknik konularda arama yaparken, bazen çok gereksiz sayfalar da arada listelenebilmekte. Ticari şirketlerin reklam sayfalarından tutun, amatör şairlere veya yemek tarifi sayfalarına linkler çıkabilmekte.

Eğer aramalarınızda bu türden çok fazla gereksiz sayfaların çıktığını düşünüyorsanız ‘sadece bilimsel bilgi’leri indeksleyen arama motoru kullanmalısınız. Örnek:

http://www.scirus.com veya scholar.google.com

Bu arama motorları öncelikle resmi kabul edilmiş bilimsel periyodik yayınlayıcıları ile edu, gov, org gibi ticari olmayan web sitelerinde arama yapar. Böylelikle ticari veya bedava host alan amatör sayfaları elimine eder. Daha da önemlisi elektronik veritabanı bulunan bilimsel dergilerde de arama yapar. Yayınlanmış olan makale özlerine ve eğer erişim izniniz varsa (*) tam metin ve şekillere de kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.

Scirus’da arama bölümünün altındaki onay kutularını kullanarak aramanızı “sadece bilimsel dergi”, “tercih edilen web kaynakları” vb. şeklinde de modifiye edebilirsiniz.

(*) Tam metin ve şekillere erişim izni : Üniversitemiz ağı içerisindeki bilgisayarlardan, üniversitemiz kütüphanesinin abonesi olduğu elektronik dergilerin 1994 yılı ve sonrası sayılarına ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi aşağıda ‘Elektronik Kütüphane’ başlığında verilmeye çalışılacaktır.


ELEKTRONİK KÜTÜPHANE

Üniversitemiz web sayfasının KÜTÜPHANE >> E-KÜTÜPHANE linkini kullanarak erişebilirsiniz.

Bu sayfada üniversitemizin para ödeyerek abone olduğu tüm bilim disiplinlerine ait online kaynaklara ulaşabilirsiniz. Bu çok önemli bir hizmet olup, maksimum oranda faydalanmanız gerekir. Buradaki fen Bilimleri, mühendislik ve dolayısıyla bizim çalışma alanımız yerbilimleri için en faydalı kaynaklardan biri sciencedirect veritabanıdır. Burada aradığınız konuya ait anahtar kelimeleri (baktığınız yayın eğer belliyse: yayın ismi, yazarları, dergi adı, dergi sayısı vb.; değilse: aradığınız konuya ait anahtar kelimeleri) girmek suretiyle bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yine sciencedirect üzerinde kayıtlı “Yer ve Atmosfer Bilimleri” alakalı dergilerin listesi için tıklayınız.

Burada önemli husus bağlantı için üniversite ağı üzerine kayıtlı bir bilgisayar (bilgisayar laboratuvarındaki PC’ler vb.) ve kullanım şartlarına uymanızdır. Zaten dışarıdan bir bilgisayar ile bu veritabanlarına bağlanamazsınız.


Dipnot:

İnternetten arama yapmak çok kullanışlı olmasının yanında doğru yapılmadığında, ya bir sonuç vermez, ya yanlış yönlendirir ya da zaman kaybına sebep olabilir.

Lütfen önce kütüphanelerden (fakültemiz kütüphanesi, MTA Kütüphanesi, diğer üniversitelerin kütüphanesi, Milli Kütüphane, YÖK Kütüphanesi vb.) kaynak arayınız. Lisans öğrencilerinin aradığı bilgiler genelde kitabi bilgilerdir; internette kitabi / ders notu içeriğinde bilgi oldukça azdır. Yukarıda bahsi geçen elektronik kütüphanelerdeki bilgiler “bilimsel yayın” / “makale” olup, çoğunlukla lisans düzeyine ağır gelen içeriktedir. Bu yüzden aldığınız ödevleri internetten aratıp bulamıyorsunuz. Sadece Türkçe değil (Türkçe kaynaklar oldukça kısıtlıdır, bilginin ekserisi yabancı dildedir), esas İngilizce aratmanız gerekmekte, ve gelen bilgilerin çoğu da ders notu, kitabi bilgi şeklinde olmayacaktır.

Artık yavaş yavaş kendi kütüphanenizi de oluşturmanızı tavsiye ederim. İlk olarak JMO yayınlarından başlayarak, çok ufak paralara bir çok kitap temin edebilirsiniz. Daha sonra ikinci el de olsa yabancı kitap / yayınlara yönleniniz. Ders / kaynak kitaplar herkes tarafından kabul edilmiş, değişemeyecek temel bilgilerdir. Makaleler ise bu temel bilgiler üzerine kurulmuş çoğunlukla öneri aşamasında olan dünya bilim camiasının görüşüne sunulmuş çalışmalardır. Bunu gözönünde bulundurarak öncelikle temel bilgilere ulaşabileceğiniz kaynaklara yönleniniz.

Bilgi ararken öncelik sıralamanız : Türkçe Kitaplar > Yabancı Dildeki Kitaplar > Türkçe Makaleler > Yabancı Makaleler şeklinde olmalıdır.

1 Response to “Motor?”

  1. I love this entry to your blog! It gave me goose bumps. Wishing you and Arthur all the best. Your work ethic and passion for the sport and wellbeing of your horses is inspiring! I hope you reap the rewards of all of your hard work!

Bir Cevap Yazın